رئیس کل بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی به خوبی واقف است که با توجه به وجود شوک منفی عرضه، ناترازی بانک‌ها و نیازهای مالی دولت امروز افزایش نرخ سود بانکی سیاستی نیست که توفیق قطعی داشته باشد و بر همین اساس به دنبال روش‌های دیگری برای کاهش فشار تورمی در بازارها است.
plusresetminus
نرخ تورم را با روشی غیر از افزایش سود بانکی کنترل می کنیم
به گزارش نفت آرا، عبدالناصر همتی با انتشار پستی در اینستاگرام خود، در تشریح اهداف و ابزار بانک مرکزی اظهار کرد: در طول حدود دو سال گذشته بانک مرکزی تحت فشار فزاینده‌ای بوده است که دلیل اصلی آن شدت گرفتن تحریم‌ها و شوک منفی عرضه آن هم در شرایطی که نیروی انباشته شده نقدینگی هم در حال تخلیه شدن روی قیمت‌ها بود.
وی افزود: مشکلات دیگر از جمله کرونا و کسری بودجه نیز به تشدید اجتناب‌ناپذیر رشد نقدینگی منجر شده است.
رئیس کل بانک مرکزی گفت: سیاستگذاری پولی برای مقابله با شوک منفی عرضه حتی در شرایط معمول هم دشوار است تا چه برسد به اقتصاد ایران که با انبوهی از مشکلات ساختاری نیز مواجه است و وظیفه اساسی بانک مرکزی ثبات قیمت‌ها و پس از آن جلوگیری از رکود و کاهش تولید است.
همتی افزود: واضح است مطابق نظریه اقتصادی امکان دستیابی به هدف‌های زیاد با تعداد محدودی ابزار وجود ندارد.
وی ادامه داد: نظر به خطری که تشدید نگران‌کننده تورم به صورت آسیب‌های جدی به دهک‌های متوسط و پایین جامعه و ایجاد عدم اطمینان و نیز ممانعت از تداوم فعالیت‌های تولیدی دارد، منطقی است که توقع جامعه بر تمرکز بازار بانک مرکزی بر کنترل تورم باشد.
رئیس کل بانک مرکزی گفت: با وجود درد و رنجی که ملت ما از تحریم‌ها دیده است اقتصاد ایران آن‌طور که آمریکا تصور می‌کرد دچار فروپاشی نشده و نشانه‌های فاصله گرفتن از عمق رکود را نمایان ساخته است و تمام تلاش بانک مرکزی بایستی معطوف به کنترل تورم به هر طریق ممکن و تداوم وضعیت رو به بهبود بخش حقیقی باشد.
همتی افزود: بانک مرکزی به خوبی واقف است که با توجه به وجود شوک منفی عرضه، ناترازی بانک‌ها و نیازهای مالی دولت امروز افزایش نرخ سود بانکی سیاستی نیست که توفیق قطعی داشته باشد و بر همین اساس به دنبال روش‌های دیگری برای کاهش فشار تورمی در بازارها است.
وی تصریح کرد؛ البته با ابزارهای در اختیار روند نرخ سود بین بانکی نیز تعطیل خواهد شد.
https://naftara.ir/vdcficd0aw6d0.giw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما