در جریان جلسه ستاد بحران سوخت در شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، مسائل مرتبط با تامین سوخت پایدار نیروگاه‌ها و جایگاه‌‌‌‌‌‌های سوخت‌‌‌‌‌‌رسانی کشور اعم از نفت سفید، گاز مایع، سی‌‌‌‌‌‌ان‌‌‌‌‌‌جی، بنزین و گازوئیل، با حضور مدیران و دست‌‌‌‌‌‌اندرکاران حوزه نفت و گاز، موردبررسی قرار گرفت. در ادامه این جلسه با مدیران مناطق مختلف پخش فرآورده‌های نفتی در مورد نحوه مدیریت سوخت در شرایط ناترازی گاز، ارتباط ویدئو‌کنفرانسی برقرار شد.
plusresetminus
افزایش ۷‌میلیون لیتری مصرف بنزین
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نفت آرا، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در جریان این جلسه گفت: با ناترازی گاز و افزایش مصرف در بخش خانگی، توزیع سی‌‌‌‌‌‌ان‌‌‌‌‌‌جی در کشور محدود شد که این موضوع باعث افزایش ۷‌میلیون لیتری مصرف بنزین در کشور شده‌است. به گزارش «ایرنا» علی‌‌‌‌‌‌اکبر نژادعلی، در جلسه ستاد بحران سوخت در شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به اینکه سوخت‌رسانی سوخت مایع در شهرها و روستاهایی که با افت فشار گاز روبه‌‌‌‌‌‌رو بوده‌‌‌‌‌‌اند به‌صورت مناسب در جریان است، افزود: شهرها و روستاهای مناطق شمالی و شمال‌شرقی کشور با وجود قطع گاز، سوخت جایگزین دریافت کردند. وی با بیان اینکه خراسان‌رضوی دمای منفی۱۸ درجه را تجربه کرده‌است، ادامه داد: با توجه به اینکه افت فشار شدیدی در تربت‌‌‌‌‌‌جام داشتیم با تمهیدات ویژه توزیع نفت سفید و گاز مایع باجدیت انجام شد و ادامه خواهد داشت. مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی تاکید کرد: با وجود اینکه تعدادی از جایگاه‌‌‌‌‌‌های سی‌‌‌‌‌‌ان‌‌‌‌‌‌جی تعطیل شد، اما بنزین به اندازه کافی در اختیار مردم قرار گرفت.
نژادعلی با تاکید بر اینکه به‌منظور تامین گاز موردنیاز بخش خانگی برخی از جایگاه‌‌‌‌‌‌های سی‌‌‌‌‌‌ان‌‌‌‌‌‌جی از مدار خارج شد، گفت: این موضوع باعث شد تا مصرف بنزین افزایش پیدا کند و با تمهیدات اندیشیده‌شده، مجاری عرضه سوخت بدون محدودیت بنزین توزیع کردند و هم‌اکنون به میزان کافی موجودی داریم و سایر فرآورده‌های نفتی نیز بدون مشکل تامین می‌شود. وی ادامه داد: مردم در شرایط سخت وارد میدان شدند و کمک کردند در تامین انرژی پایدار موفق باشیم. امسال شرایط سختی در ارتباط با انرژی در کشور حکمفرما بود و چالش‌هایی برای تامین سوخت در شرایط بحران وجود داشت.
نژادعلی با اشاره به اینکه پشتیبانی تحویل سوخت جایگزین در نقاط شمالی کشور انجام شد، گفت: با برنامه‌‌‌‌‌‌ریزی صحیحی که از ابتدای سال‌انجام شد، چالش‌ها شناسایی و تصمیماتی اتخاذ شد. مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران تاکید کرد: با ذخیره‌‌‌‌‌‌سازی انجام‌شده در نیروگاه‌‌‌‌‌‌ها و انبارهای نفت و شرایط سرمای هوا، ۳/ ۲‌میلیارد لیتر میزان تحویل سوخت بیشتری نسبت به سال‌گذشته به نیروگاه‌های کشور ارسال شد. از ابتدای سال ‌تاکنون ۵/ ۱۴‌میلیارد لیتر سوخت در نیروگاه‌های کشور توزیع شده و ۱۴‌میلیون لیتر نیز به مصرف رسیده است.

تحویل سوخت مایع به نیروگاه‌‌‌‌‌‌ها ۱۰‌درصد افزایش داشت

وی با اشاره به اینکه تحویل سوخت مایع به نیروگاه‌‌‌‌‌‌ها امسال ۱۰‌درصد افزایش داشته است، گفت: مصرف سوخت مایع در نیروگاه‌‌‌‌‌‌ها نسبت به سال‌گذشته ۲۰‌درصد افزایش داشته است. نژادعلی با بیان اینکه در روزهای گذشته سرمای کم‌‌‌‌‌‌سابقه‌‌‌‌‌‌ای در کشور حاکم شد و برودت منفی۲۸ درجه را داشتیم، ادامه داد: این برودت و مصرف باعث شد فشار در نقاط انتهایی مسیر خط‌لوله گازرسانی کاهش پیدا کند، با پیش‌بینی‌های قبلی، تمام فروشندگی‌‌‌‌‌‌ها در ارتباط با عرضه نفت سفید را تجهیز کردیم و به میزان مناسب در نقاط مختلف نفت سفید را ذخیره کردیم. همچنین آماده‌سازی کپسول‌‌‌‌‌‌های گاز مایع در مناطق شمالی انجام شد. مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی بیان کرد: سوخت جایگزین اصناف، صنایع و مرغداری‌‌‌‌‌‌ها و نانوایی‌ها بر اساس برنامه‌‌‌‌‌‌ریزی منظم تامین سوخت انجام شد و هیچ گزارشی از تعطیلی این مراکز نداشتیم.
وی ادامه داد: روزانه ۵/ ۲۳میلیون مترمکعب سی‌‌‌‌‌‌ان‌‌‌‌‌‌جی در کشور مصرف می‌شود که با تعطیلی برخی جایگاه‌‌‌‌‌‌ها در استان‌های کشور به‌منظور تامین گاز بخش خانگی، مصرف به سمت بنزین آمد و مصرف بنزین کشور ۷‌میلیون لیتر بیشتر شد. بنزین به میزان کافی وجود دارد و این سوخت به‌صورت پایدار تامین می‌شود. نژادعلی با اشاره به مصرف ۱۱۸‌میلیون لیتر بنزین در یک روز در دی‌‌‌‌‌‌ماه، افزود: این در حالی است که میانگین مصرف بنزین کشور امسال روزانه ۱۰۳‌میلیون لیتر بوده‌است. مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران ادامه داد: در سال‌۹۷ به خودکفایی در تولید بنزین رسیدیم و اکنون نیز واردات بنزین نداریم و از مردم می‌‌‌‌‌‌خواهیم با مدیریت مصرف در بخش‌های مختلف، این خودکفایی حفظ شود و تراز تولید و مصرف را مثبت نگه داریم تا ذخیره‌‌‌‌‌‌سازی مناسب‌‌‌‌‌‌تری داشته باشیم.
وی با تشکر از مردم ایران برای همراهی در این شرایط، گفت: شدت مصرف انرژی به حدی بالا است که رتبه اول را در دنیا داریم و با توجه به اینکه تعداد نفرات جمعیتی و وسایل حمل‌ونقل از برخی کشورها کمتر است، اما در مدیریت مصرف اقدامات لازم انجام نشده‌است. در این جلسه همچنین با مدیران مناطق مختلف پخش فرآورده‌های نفتی درخصوص نحوه مدیریت سوخت در شرایط ناترازی گاز ارتباط ویدئو‌کنفرانسی برگزار شد.

تحویل ۱/ ۱‌میلیون لیتر نفت‌گاز به اصناف در منطقه چالوس

«امانی»، مدیر منطقه چالوس در این جلسه با بیان اینکه با توجه به تدابیر پیش‌بینی شده، اکنون موجودی کافی در انبار نفت چالوس وجود دارد و به مناطق روستایی حمل شده‌است، گفت: حداکثر ناوگان حمل‌ونقل در این منطقه انجام‌شده و هیچ مشکلی در تامین گاز مایع، نفت سفید و بنزین نداریم و تاب‌‌‌‌‌‌آوری مناسبی وجود دارد. وی تاکید کرد: ۱۰ تا ۱۲‌درصد افزایش مصرف بنزین داشته‌ایم.

افزایش ۲۵‌درصدی مصرف بنزین در خراسان‌رضوی

«اصغری»، مدیر منطقه خراسان‌رضوی گفت سرمای بی‌‌‌‌‌‌سابقه با ماندگاری طولانی را تجربه کردیم وبا توجه به جلسات متعدد، تمهیدات لازم اندیشیده شد، وی در ادامه گفت: از ۲۰ دی‌‌‌‌‌‌ماه ۵‌/ ۴میلیون لیتر نفت سفید به نقاط هدف ارسال کردیم. وی با اشاره به اینکه یک‌هزار و ۱۰۰‌تن گاز مایع ذخیره کردیم، افزود: با وجود ناترازی گاز طبیعی و قطع گاز بخشی از شهرستان تربت‌‌‌‌‌‌جام، ۱۷‌هزار خانوار مشکل پیدا کردند و همکاران برای انتقال نفت سفید و گاز مایع آماده بودند. اصغری با بیان اینکه ۷۰۰‌هزار لیتر سوخت در این منطقه ذخیره کردیم و ۳۵۰‌هزار لیتر نفت سفید و ۹۰‌تن گاز مایع توزیع شد، ادامه داد: در نیشابور ۳۰‌هزار‌تن نفت سفید توزیع شد و در طرقبه و شاندیز هم اقداماتی انجام شد. اصغری با اشاره به اینکه پایداری گاز در بخش خانگی ایجاد شده، افزود: تمام توان را برای تامین سوخت نیروگاهی به‌کار گرفتیم تا مشکلی برای برق ایجاد نشود. ۵ نیروگاه در این منطقه داریم که مصارف بالایی دارند و تلاش این است که نفت‌گاز بیشتری به نیروگاه‌‌‌‌‌‌ها ارسال کنیم. وی ادامه داد: پذیرای سفر وزیر نفت بودیم که از نزدیک‌سوخت‌‌‌‌‌‌رسانی را مشاهده کردند.

افزایش تحویل سوخت جایگزین به نیروگاه‌ها در خراسان‌شمالی

«احمدنیا»، مدیر منطقه خراسان‌شمالی نیز در این جلسه با اشاره به اینکه با هشدار برای ناترازی گاز در خراسان‌شمالی، ۷ اولویت درنظر گرفته شد، گفت: در مناطق صعب‌‌‌‌‌‌العبور نیز توزیع نفت سفید انجام شد. احمدنیا تاکید کرد: تا ۶۰‌درصد به مصرف بنزین اضافه شد و هیچ‌جایگاهی در تعطیلی نداشتیم.

توزیع ۳۷۰‌هزار لیتر نفت‌گاز به اصناف خراسان‌جنوبی

«آبادانی»، مدیر منطقه خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه ۲۰‌درصد مصرف بنزین در این منطقه افزایش پیدا کرد، گفت: با این حال جایگاه‌‌‌‌‌‌های بنزین فعال بود و ازدحامی را شاهد نبودیم. وی افزود: ۵/ ۱میلیون لیتر نفت سفید ارسال کردیم. در گاز مایع نیز در جهت مدیریت بحران ۲۰۰‌تن گاز مایع توزیع کردیم و به‌دست مصرف‌کننده رساندیم. آبادانی تاکید کرد: در این مدت ۳۷۰‌هزار لیتر نفت‌گاز به اصناف توزیع کردیم و اکنون مشکل خاصی وجود ندارد. احمدی تاکید کرد: گاز مایع به اصناف و خانوارها توزیع شد و موجودی اکنون در انبارها خوب است و با غیرفعال‌شدن جایگاه‌‌‌‌‌‌های سی‌‌‌‌‌‌ان‌‌‌‌‌‌جی، یک‌میلیون لیتر افزایش مصرف بنزین داشتیم و اکنون فشار گاز مناسب است.

توزیع ۵/ ۵‌میلیون لیتر نفت سفید در منطقه تربت‌‌‌‌‌‌حیدریه

«بلندی»، مدیر منطقه تربت‌حیدریه با اشاره به تعامل با شرکت گاز، گفت: یک‌میلیون لیتر نفت سفید در این منطقه توزیع شده‌است. وی ادامه داد: ۵۷۰‌تن گاز مایع توزیع شده‌است. بلندی با اشاره به فعال‌‌‌‌‌‌سازی فروشندگی‌‌‌‌‌‌های قدیم که غیرفعال شده‌بود، افزود: ۳۳جایگاه سی‌‌‌‌‌‌ان‌‌‌‌‌‌جی تعطیل‌شده‌بود و مصرف بنزین ۷‌درصد افزایش پیدا کرد. وی تاکید کرد: ۵/ ۵‌میلیون لیتر نفت سفید با ۲۱۵دستگاه نفتکش از این منطقه به مناطق همجوار ارسال شد.

رکوردشکنی برداشت سوخت مایع از انبار نفت ساری

«رجب‌‌‌‌‌‌پور»، مدیر منطقه ساری با اشاره به حرکت مسافران به این منطقه، گفت مصرف بنزین در ساری افزایش پیدا کرد و ۶۷‌درصد افزایش برداشت از انبار نفت داشتیم که هم برای تامین بنزین و هم سوخت نیروگاه‌‌‌‌‌‌ها بوده‌است. وی افزود: تعداد خانوار محدودی گازشان قطع شد که با هماهنگی اولیه، نفت سفید و گاز مایع توزیع شد. در روزهای گذشته با توجه به ناترازی گاز و افت فشار در برخی استان‌های کشور، توزیع سوخت مایع جایگزین در دستور کار قرار گرفت. با این اقدامات با وجود قطع گاز در برخی مناطق کشور، اما هیچ استانی بدون سوخت نبود و تامین و توزیع سوخت مایع پایدار به‌صورت کامل انجام شد.
انتهای پیام/.
https://naftara.ir/vdcb.5bzurhbg8iupr.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما