تحرکات جدیدی در قیمت جهانی نفت نمایان شده و نرخ دلار در ایران هم بار دیگر به سمت سقف قبلی رفته و همین موضوع باعث افزایش تقاضا برای گروه پالایشی شده است.
plusresetminus
احتمال تغییر حرکت نقدینگی به گروه پالایشی
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نفت آرا، در هفته های اخیر گروه های مختلف بورسی تحت تاثیر اثرات تورمی قیمت ارز و ... متناسب با رشد شاخص کل بورس رشد کردند و حتی شاخص هم وزن از سقف تاریخی خود هم عبور کرد که در نتیجه رشد بیشتر نمادهای کوچتر نسبت به نمادهای بزرگ بود و حالا در مقطع کنونی که شاخص کل درگیر مقاومت است برخی کارشناسان معتقدند که گروه پالایشی که دارای نمادهای شاخص ساز هم هست می تواند با سیگنال رشد قیمت نفت لیدری بازار را بر عهده بگیرد.
یک استاد دانشگاه در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری بازار با اشاره به اینکه حذف محدودیت های کرونایی در چین و جنوب شرق آسیا و ... باعث افزایش قیمت سوخت می شود، گفت: پیش از این چین مقررات سختی را وضع کرده بود و حالا به تدریج از این محدودیت ها کاسته و تقاضا برای سوخت در چین روندی صعودی دارد و از طرف دیگر اروپا چند وقت اخیر زغال سنگ را جایگزین نفت کرده و همین موضوع باعث شده بود قیمت نفت روندی نزولی داشته باشد، اما به تدریج بار دیگر تقاضا برای نفت و گاز افزایش می یابد و همین مسأله روی قیمت کامودیتی ها هم تاثیر می گذارد.
حسن مرادی با بیان اینکه در حال حاضر ایران قواعد بازی فروش نفت را خوب یاد نگرفته، افزود: در چند وقت اخیر بازار جهانی نفت تحت تاثیر عرضه و فروش روسیه زیر سقف تعیین شده قیمت نفت در اروپا بود و از آنجایی که این کشور اگر ناچار باشد کاهش قیمت نفت روی بازار جهانی تاثیر می گذارد، عملا سایر کشورهای صادرکننده نفت هم آسیب می بینند و از آنجایی که در شرایط کنونی فروش نفت روسیه خارج از چارچوب بین المللی اتفاق می افت بازار را کاملا متلاطم کرده است
او با تاکید بر اینکه تحولات جهانی ثابت نخواهد ماند و وضعیت جنگ روسیه و اکراین تغییر کرده است، تصریح کرد: همین مساله هم می تواند روی قیمت جهانی نفت هم تاثیر بگذارد و بار دیگر قیمت نفت به سقف های قبلی هم نزدیک شود و این موضوع می تواند درآمد حاصل از صادرات نفت را بالا ببرد.
خبرهای تاثیرگذار محرک بازار برای عبور از مقاومت
در حال حاضر بازار سرمایه روند صعودی خود را حفظ کرده، اما به دلیل اینکه درگیر مقاومت بوده و بسیاری از سهامداران در موقعیت کنونی تحت تاثیر فضای روانی بازار و احتمال تکرار تجربیات اصلاح در دو سال گذشته در سطح یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد، آماده عرضه هستند به همین دلیل بازار با خبرهای مثبت (خبرهای موثر در افزایش حاشیه سود شرکت ها) می تواند روند صعودی خود را حفظ کند یا خبرهای منفی که اثر تورمی بر اقتصاد کشور دارند و عملا ارزش جایگزینی را در بورس فعال می کنند در ادامه رشد شاخص بورس موثر هستند.
یک کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار بازار ضمن تاکید بر اینکه پالایشی ها می توانند در مقطع کنونی لیدر بازار باشند، اظهار کرد: با توجه به اینکه پالایشی ها گزارش فصلی قابل قبولی هم داشته اند و موج جدیدی از روند صعودی دلار هم در نتیجه تحریم های جدید اتحادیه اروپا به وجود آمده است رشد گروه پالایشی در مقطع کنونی دور از انتظار نیست.
رضا روحی با بیان اینکه در مقطع کنونی قیمت دلار در محدوده بالای ۴۰ هزار تومان تثبیت شده و این مساله باعث می شود که شاخص اصلاح قیمتی نداشته باشد، افزود: حتی در صورتی که شاخص بخواهد اصلاح قیمتی هم داشته باشد کمتر از یک میلیون و ۵۷۰ هزار واحد نمی رود.
او با اشاره به اینکه افزایش قیمت گاز و تغییر قیمت محصولات در بازارهای جهانی منجر شده تا گروه فلزی ها و پتروشیمی ها اقبال چندانی نداشته باشند، افزود: به همین دلیل احتمال این هم وجود دارد که نقدینگی در بازار سرمایه به سمت گروه پالایشی حرکت کند و منجر به افزایش بازدهی نمادهای این گروه شود.
رضا روحی با تاکید بر اینکه در مقطع کنونی شاخص کل بورس می تواند یک اصلاح زمانی داشته باشد و بعد از عید به رشد خود ادامه دهد، اظهار کرد: با توجه به اینکه بعد از عید فصل مجامع شرکت ها است در آن مقطع تقاضای جدید برای نمادهای سود ساز در بازار شکل می گیرد و همین موضوع به رشد کلیت بازار هم کمک می کند.
به گزارش بازار، در یک هفته اخیر با وجود اینکه شاخص کل بورس در محدوده مقاومتی بوده اما حجم معاملات هم بالا بوده و وضعیت تابلوی روز چهارشنبه هفته گذشته هم نشان داد که گروه پالایشی با تقاضای خوبی روبرو شده اند و حتی نماد پالایش یکم به ۱۲ هزار تومان رسید که بعد از سال ۹۹ این قیمت را تاکنون تجربه نکرده و این موضوع حکایت از این دارد که روند مثبتی برای نمادهای گروه پالایشی شکل گرفته است و برخلاف تصور برخی فعالان بازار که فکر می کردند با افت قیمت نفت در بازار جهانی گروه پالایشی اصلاح خواهند کرد اما این اتفاق تاکنون نیفتاده و حتی این گروه با رشد شاخص کل بورس رشد هم کرده اند و با افزایش قیمت نفت در بازار جهانی شاهد جهش گروه پالایشی خواهیم بود زیرا در یک ماه اخیر این گروه بیشتر در حال درجا زدن بوده است و انرژی کافی برای یک رشد خوب را در خود ذخیره کرده است.
انتهای پیام/.
https://naftara.ir/vdcj.8eafuqeyhsfzu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما