شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی خلیج فارس در آذر ماه ۱۴۰۱، ۱۲۸ میلیارد تومان از منابع خود را صرف تحصیل سهام شرکت‌های صنایع شیمیایی نگین سنقر و صنایع شیمیایی پترو آرمند لردگان کرد. به گزارش روابط عمومی پترول، در این مدت شرکت هیچ‌یک از سرمایه‌گذاری‌های خود را نفروخت.
plusresetminus
سود انباشته در پترول به یک همت رسید
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نفت آرا، بهای تمام‌شده سرمایه‌گذاری‌های شرکت در آذر ماه ۱۴۰۱ به ۷/ ۴ همت رسیده است. ۳۰درصد از منابع معادل ۴/ ۱ همت در شرکت‌های بورسی و ۷۰درصد معادل ۳/ ۳ همت در شرکت‌های خارج از بورس سرمایه‌گذاری شده است. ۶۸درصد از منابع سرمایه‌گذاری‌شده در شرکت‌های غیر‌بورسی، در پتروشیمی ایلام متمرکز شده است (سرمایه‌گذاری ۲/ ۲همتی‌).
در پایان آذر ماه ۱۴۰۱، ارزش بازار سبد سرمایه‌گذاری بورسی شرکت به ۱۵ همت رسیده که بیانگر رشد ۹۴۲درصدی سرمایه‌گذاری اولیه است.  
بر اساس صورت‌های مالی ۶ ماهه منتهی به آبان ۱۴۰۱، تنها منبع درآمدی شرکت در این مدت، سود سهام‌های دریافتی بوده که که نسبت به مقطع مقایسه‌ای با رشد ۱۲درصدی از ۴۶۸ به ۵۲۳ میلیارد تومان رسیده است. در مقطع مقایسه‌ای، ۱۴۱ میلیارد تومان سود از محل واگذاری سرمایه‌گذاری‌ها کسب شده بود که در این مدت درآمدی از این محل عاید شرکت نشده است.
هزینه‌های عملیاتی (Operating Expense) نسبت به مقطع مقایسه‌ای با افزایش ۱۰۰درصدی به ۳۶ میلیارد تومان رسیده است. در نتیجه افزایش هزینه‌های عملیاتی و کاهش درآمد ناشی از فروش سرمایه‌گذاری‌ها، سود عملیاتی (Operating Profit) واحد تجاری ۱۰۵ میلیارد تومان کاهش یافته و از۵۹۲  میلیارد تومان به ۴۸۷ میلیارد تومان رسیده است. سود خالص شرکت نیز نسبت به دوره مقایسه‌ای، با کاهش ۱۶درصدی از ۷۹۲ میلیارد تومان به ۶۶۸ میلیارد تومان رسیده و به تبع آن سود هر سهم نیز از ۱۱۴ ریال به ۹۵ ریال کاهش داشته است (۱۷درصد). وجوه نقد حاصل از فعالیت‌های عملیاتی شرکت از ۲۱۳ میلیارد تومان در مقطع مقایسه‌ای به ۱۱۰ میلیارد تومان رسیده است.
طی ۶ ماه ابتدایی ۱۴۰۲، سود انباشته شرکت از ۵۱۴ میلیارد تومان به یک همت رسیده است. ساختار سرمایه شرکت مطلوب بوده و از ۴/ ۱ همت بدهی و ۴/ ۱۴ همت حقوق صاحبان سهام تشکیل شده است.
https://naftara.ir/vdcf.edeiw6dxxgiaw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما