با توجه به اینکه دولت در عمل ارز حاصل از فروش نفت را به نرخ نیما خواهد فروخت و نرخ نیما ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان است، شاهد بلاتکلیفی حدود ۱۴۰ هزار میلیارد تومان از منابع بودجه هستیم.
plusresetminus
بلاتکلیفی ۱۴۰ هزار میلیارد تومان درآمد نفتی
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نفت آرا، با توجه به گفته‌های وزیر اقتصاد که چندی قبل اعلام کرده بود، "در زمان حاضر، دولت هرچه ارز در اختیار دارد، به‌قیمت نیمایی برای خرید کالای اساسی در اختیار واردکنندگان قرار می‌دهد، بنابراین حتی اگر قیمت ارز، به دو برابر رقم کنونی هم افزایش یابد، نفعی متوجه دولت نمی‌شود"، بنابراین دولت ارز خود را با نرخ نیما عرصه خواهد کرد.
این در حالی است که نرخ ارز در بودجه 23 هزار تومان تعیین شده است. در نتیجه با وجود این نرخ در نهایت منابع نفتی براساس نرخ نیما که 28 هزار و 500 هزار تومان است به ریال تبدیل خواهد شد.
بیشتر بخوانید
هم‌اکنون براساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس دو سناریو برای فروش نفت در نظر گرفته شده است اما براساس رقم تعیین شده در بودجه که رییس مجلس به آن اشاره کرده است، فروش نفت براساس بشکه‌ای 85 دلار تعیین شده است.
جدول سناریوهای فروش در نظر گرفته شده برای منابع نفت و گاز به شرح زیر است:
نفت ایران , بودجه 1402 , اقتصاد ,
اگر شرایط بودجه در مجلس تغییری نداشته باشد و ارقام مربوط به قیمت هر بشکه و میزان فروش تغییر نکند(به اضافه درآمدهای پتروشیمی و گاز)، در نهایت شاهد درآمد 21 میلیارد دلاری دولت خواهیم بود. با توجه به پیش‌فرض مطرح شده در مورد فروش نرخ ارز در سامانه نیما، شاهد درآمد 143 هزار میلیارد تومانی بیش از 600 هزار میلیارد تومان تعیین شده در بودجه خواهیم بود.
با در نظر گرفتن پیش فرض های فعلی لایحه بودجه می‌توان گفت که قطعا دولت درآمد تعیین شده را به دست خواهد آورد که باید در بررسی‌هایی که در مجلس انجام می‌شود این موضوع شفاف‌سازی شود.
همچنین اگر بر اساس سناریو دوم بخواهیم محاسبات مربوط به درآمد ارزی و ریالی دولت را تکرار کنیم، با احتساب درآمد ارز 21 میلیارد دلاری مربوط به سهم دولت از صادرات نفتی و احتساب نرخ 28500 تومان، سوالی که پیش می آید این است که ما به التفاوت بیش از 100 همتی ناشی از اختلاف نرخ دلار نیمایی تا نرخ 23 هزار تومانی اعلام شده توسط سازمان برنامه چگونه در ردیفهای درآمدی منعکس شده است.
انتهای پیام/.
https://naftara.ir/vdcj.8eafuqevosfzu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما