مدیر برنامه ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: امسال با افزایش ۵ میلیون تنی تولید خوراک پتروشیمی‌ها میزان تولید این محصول در کشور به ۸۰ میلیون تن و درآمد آن به ۲۷ میلیارد دلار می‌رسد.
plusresetminus
ارز آوری۲۷ میلیارد دلاری پتروشیمی از ۸۰ میلیون تن تولید
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نفت آرا، حسن عباس زاده در نشست هم‌اندیشی با مدیران عامل هلدینگ‌های پتروشیمی با اشاره به استفاده یک میلیون بشکه نفت خام در این صنعت برای مصرف خوراک افزود: سال گذشته ۶۵ میلیون تن محصول پتروشیمی تولید شد که ۳۵ میلیون تن محصول نهایی بود که ۱۰ میلیون تن در بازار داخلی عرضه و ۲۵ میلیون تن نیز صادر شده است.
وی با تشریح برنامه‌های توسعه‌ای صنعت پتروشیمی، با تاکید بر بازگشت ارز صنعت پتروشیمی به کشور ادامه داد: پارسال ۸ میلیارد دلار ارز بیشتری به نیما عرضه شده است، اما به‌دلیل محدودیت جذب سرمایه خارجی، هلدینگ‌ها بار تأمین مالی را به دوش کشیده وسالانه ۴ میلیارد دلار در صنعت سرمایه‌گذاری می‌کنند.
عباس زاده افزود: در شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی شرکت ملی صنایع پتروشیمی دستاوردهای خوبی کسب شده و امسال نیز دانش‌های فنی جدید رونمایی خواهد شد و بر اساس قول شرکت پژوهش به وزیر نفت تا پایان دولت همه کاتالیست‌های صنعت پتروشیمی بومی‌سازی خواهد شد.
مدیر برنامه ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام اینکه ۶۸ طرح پتروشیمی تا پایان برنامه هفتم توسعه با پیشرفت متوسط ۳۱ درصد در دست اجراست، گفت: با تکمیل آن‌ها ۵۰ میلیون به ظرفیت صنعت اضافه می‌شود برای اجرای این طرح‌ها ۳۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز است البته تاکنون حدود ۹ میلیارد دلار هزینه شده است.
وی اضافه کرد: ۳۷ طرح با ظرفیت ۵۸ میلیون تن ظرفیت جدید در برنامه هشتم توسعه داریم که به ۴۱ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد با اجرای این طرح‌ها ظرفیت صنعت در ۱۴۱۱ از ۹۰ میلیون فعلی به ۲۰۰ میلیون تن می‌رسد.
عباسی زاده در در حوزه متانول گفت: ۱۴ میلیون تن ظرفیت داریم که با اجرای طرح‌های MTP مصرف آن به ۴ میلیون تن افزایش می‌یابد.
انتهای پیام/.
 
https://naftara.ir/vdca.unek49nyw5k14.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما