مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران اظهار داشت: در آزادگان برنامه این است که تا پایان سال فاز اول آن به ۲۲۰ هزار بشکه برسد و در فاز دوم نیز برنامه‌ریزی شده تا تولید از آزادگان شمالی و جنوبی به ۵۷۰ هزار بشکه در روز برسد.
plusresetminus
تولید آزادگان به ۵۷۰هزار بشکه در روز خواهد رسید/تامین اعتبار ۴.۵میلیارد دلاری از خارج از نفت
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نفت آرا، کریم زبیدی در نشست حاشیه‌ای بیست و ششمین نمایشگاه نفت با بیان اینکه امسال سعی بر این بوده که اعتبارات در جهت صحیح هدایت شوند، اظهار داشت: ما یک اولویت‌بندی برای منابع در نظر گرفتیم که در جایگاه خودشان هدایت شده و استفاده بهینه شوند.
وی افزود: اولویت ما توسعه به خصوص در میادین مشترک غرب کارون و پارس جنوبی است و سعی بر این است تا منابع غیرسرمایه‌ای را هدایت کنیم و با توجه به اولویت میادین مشترک، متمرکز شویم.
مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه اولویت ما توسعه میادین آزادگان شمالی، جنوبی، یادآوران، یاران، پارس جنوبی و فازهای 13، 22، 23، 24 و پالایشگاه فاز 14 است، خاطرنشان کرد: مهمترین اولویت ما در سرمایه‌گذاری‌ها این است که منابع خارج از نفت را نیز در این حوزه متمرکز کنیم.
زبیدی همچنین یادآور شد: اولویت دیگر ما نگهداشت تولید است که نیاز به منابع مالی دارد. همچنین اولویت دیگر ما پیشبرد شرکت‌های دانش بنیان به طور واقعی و خالی از شعار و پول ‌پاشی است.
وی با بیان اینکه ما پتانسیل خوبی به لحاظ نیروی انسانی و دانش فنی داریم که باید هدایت شوند تا در جایگاه خودشان مورد استفاده قرار گیرند، بیان کرد: مثلا پیمانکار اهدافی دارد که شرکت دانش بنیان ممکن است نتواند در این حوزه کارایی داشته باشد. بنابراین ما در صدد ساماندهی این بخش هستیم.
مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران تاکید کرد: بنای ما این است که در حوزه میادین مشترک از منابع غیرسرمایه‌ای استفاده کنیم و همچنین شرکت‌های دانش بنیانی را که صاحب ایده هستند به کار بگیریم.
زبیدی خاطرنشان کرد: اگر این شرکت‌های دانش بنیان درست هدایت شوند یکی از راه‌های نجات صنعت از وابستگی خواهد بود زیرا این صنعت هنوز وابستگی دارد که ما با توجه به استعداد و دانش داخل کشور می‌توانیم این مشکلات را رفع کنیم.
وی با بیان اینکه شرکت‌های دانش بنیان باید درست راهبری و هدایت شوند و در کنار شرکت‌هایی که قدرت اجرایی دارند، قرار گیرند، گفت: بخش دیگری که ما معضل داریم، کمبود منابع مالی جهت تعمیرات اساسی و بازسازی تاسیسات است که باید هرچه زودتر رسیدگی صورت گیرد.
مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: طی سال‌های اخیر به دلیل کمبود منابع مالی، تعمیرات اساسی انجام نشده و امسال برنامه این است تا رسیدگی سالم صورت گیرد تا عمده این تاسیسات که در فلات قاره و مناطق نفت‌خیز قرار دارند بازسازی شوند.
زبیدی اضافه کرد: در رابطه با بازسازی تاسیسات، اعتبارات خوبی دیده شده، پروژه‌هایی را به کمک مشاور ایتالیایی تعریف کردیم و مطالعات انجام شده که اقدام به بازسازی کنیم.
وی بیان داشت: در پارس جنوبی برنامه ما امسال این است که برخی تجهیزاتی را که در معرض خطر هستند، کالاهای مورد نیازشان را خریداری کنیم.
مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران تامین اعتبار جهت افزایش رفاهی کارکنان را نیز از دیگر برنامه‌ها برشمرد.
زبیدی در پاسخ به سوال ایلنا درباره منابع سرمایه‌ای و رقم اعتبار تخصیص داده شده برای توسعه میادین مشترک غرب کارون اظهار کرد: منابع سرمایه‌ای دو دسته هستند که یک دسته همان منابع داخلی و رقم 14.5 درصد است و برخی دیگر از منابع اعتباری از بیرون از نفت تزریق می‌شود مثل قرارداد غیرمتقابل، IPC، EPC، EPCF، و EPDF خواهد بود.
وی ادامه داد: در آزادگان برنامه این است که تا پایان سال فاز اول آن به 220 هزار بشکه برسد و در فاز دوم نیز برنامه‌ریزی شده تا تولید از آزادگان شمالی و جنوبی به 570 هزار بشکه در روز برسد.
مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران تصریح کرد: منابع اعتباری 7.5 میلیارد دلار است که از خارج از نفت تامین می‌شود.
زبیدی اضافه کرد: برای یادآوران هم مذاکراتی با شرکت خارجی داشته‌ایم که در حال پیشرفت است. همچنین در مورد یاران با شرکت پرشیا مذاکره کردیم که قرارداد آن IPC‌ بوده و در حال عملیاتی شدن است.
انتهای پیام/.
https://naftara.ir/vdcd.50s2yt0oja26y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما