مدیر عامل شرکت ملی نفت گفت: ما اکنون باتوجه به اینکه ظرفیت تولید به میزان قبل برگشته و ادعا داریم میزان صادرات را به دو برابر ارتقا دهیم و پایانه های نفتی این آمادگی را دارند که افزایش صادرات داشته باشیم.
plusresetminus
ادعا داریم صادرات نفت را به دو برابر می رسانیم
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نفت آرا، محسن خجسته مهر در نشست حاشیه ای بیست و ششمین نمایشگاه نفت در پاسخ به ایلنا درباره نگرانی بابت ورود روسیه با بازار آسیایی نفت ابران باتوجه به تحریم روسیه از سوی اروپا و همچنین برنامه جدید ابران برای صادرات نفت به اروپا اطهار داشت: بازار فروش نفت همیشه یک بازار انعطاف پذیر است که فقط مربوط به قیمت نیست، نفت لزوما یک کالای اقتصادی نیست، بلکه سیاسی هم بوده و متاثر از موقعیت ژئوپلیتیک و ژئواکونومی و همچنین تابع موضوعات جنگ و فرس ماژور هم است.
وی ادامه داد: زمانی قیمت نفت به ۸ دلار رسید که به شوک نفتی موسوم شد و اکنون از کانال ۱۰۰ دلار هم عبور کرده، ضمن اینکه فروش نفت رقابتی است.
مدیر عامل شرکت ملی نفت گفت: زمانی تمام هم و غم ما این بود که حداکثر توان را بکار بگیریم که سهم مان را از بازار پس بگیریم و مشتریان جدید داشته باشیم و اکنون این رویه استحکام یافته و همواره دنبال این هستیم که حداکثر فروش را داشته باشیم.
وی خاطرنشان کرد: ما اکنون باتوجه به اینکه ظرفیت تولید به میزان قبل برگشته، ادعا داریم میزان صادرات را به دو برابر ارتقا دهیم و پایانه های نفتی این آمادگی را دارند که افزایش صادرات داشته باشیم.
مدیرعامل شرکت ملی نفت گفت: برای توسعه حداکثری میدان‌های مشترک و استفاده حداکثری از توانمندی شرکت‌های ایرانی فاز دوم میدان آزادگان شمالی و طرح در حال اجرای آزادگان جنوبی طی قراردادی به ارزش ۷.۵ میلیاد دلار به مجموعه‌ای از شرکت‌های اکتشاف و تولید در قالب کنسرسیوم سپرده می‌شود.
وی در ادامه گفت: این نمایشگاه نخستین نمایشگاه نفت در دولت سیزدهم و به‌معنای واقعی جلوتر از یک نمایشگاه است و بخش قابل‌توجهی از آن مبین عملکرد است.
وی مهم‌ترین ویژگی نمایشگاه نفت امسال را توجه به ظرفیت داخلی و باورمندی به توان متخصصان کشور دانست که بیش از ۱۰۰ شرکت دانش‌بنیان در این دوره از نمایشگاه شرکت کردند و افزود: رویکرد شرکت ملی نفت ایران استفاده حداکثری از شرکت‌های دانش‌بنیان است و سه الگو برای استفاده از توانمندی آنها طراحی شده است.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: استفاده از توانمندی یک دانش‌بنیان در یک قرارداد، شکل‌دهی به زنجیره‌ای از شرکت‌های دانش‌بنیان و تشکیل پیمانکاران عمومی فعال، سه الگوی شرکت ملی برای استفاده حداکثری از ظرفیت دانش‌بنیان‌هاست.
خجسته‌مهر گفت: برای توسعه حداکثری میدان‌های مشترک و استفاده حداکثری از توانمندی شرکت‌های ایرانی فاز دوم میدان آزادگان شمالی و طرح در حال اجرای آزادگان جنوبی طی قراردادی به ارزش ۷.۵ میلیاد دلار به مجموعه‌ای از شرکت‌های اکتشاف و تولید در قالب کنسرسیوم سپرده می‌شود.
وی تصریح کرد: این قرارداد که در چندماه آینده امضا می‌شود می‌تواند تحولی در اقتصاد ایران به‌وجود آورد و تصمیمی است که در مجموعه وزارت نفت گرفته شده‌ است.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران افزود: این شرکت درصدد ایجاد بازار نفت خام و میعانات گازی از طریق گواهی سپرده کالایی نفت است که شکلی نوین از سرمایه‌گذاری به‌شمار می‌رود.
خجسته‌مهر با اعلام اینکه شرکت ملی نفت فردا و در سومین روز از نمایشگاه نفت هشت قرارداد با تعدادی از هلدینگ‌های پتروشیمی از جمله هلدینگ پتروفرهنگ، اویک و ... به ارزش حدود ۳ میلیارد دلار امضا می‌کند، اظهار کرد: سهم شرکت ملی نفت از ۱۶.۵ میلیارد قرارداد و تفاهم‌نامه‌ای که تاکنون امضا شده ۹.۶ میلیارد دلار است که ۴.۵ میلیارد آن قرارداد و بقیه آن تفاهم‌نامه است‌.
وی ادامه داد: بر اساس مصوبه شرکت ملی نفت ایران، کار حفاری در میدان آرش باید انجام شود، اکنون هم انتقال یک دکل به محل میدان برای آغاز حفاری آغاز شده است.
خجسته‌مهر تصریح کرد: با جواد اوجی، وزیر نفت نه‌تنها در موضوع فروش نفت بلکه در هیچ زمینه دیگری اختلاف نداریم.
انتهای پیام/.
 
https://naftara.ir/vdci.vapct1a5rbc2t.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما