تفاهم‌نامه افزایش ۲ برابری سوآپ گازی میان ترکمنستان به آذربایجان از طریق ایران، علاوه‌بر آنکه مانع از کمبود گاز استان‌های شمال شرقی خواهد شد روابط دیپلماتیک ما را با کشورهای همسایه تقویت می‌کند.
plusresetminus
تامین گاز استان‌های شمال شرقی کشور درپی سوآپ گازی ایران با همسایگان
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نفت آرا، رمضانعلی سنگدوینی، تفاهم‌نامه افزایش ۲ برابری سوآپ گازی میان ترکمنستان به آذربایجان از طریق ایران را به معنای احیای دیپلماسی انرژی کشور دانست و توضیح داد: از آنجا که تقویت روابط اقتصادی، تجاری، سیاسی و دیپلماسی در تمام حوزه‌ها یکی از اهداف جمهوری اسلامی ایران است، افزایش ۲ برابری سوآپ گازی میان ترکمنستان به آذربایجان از طریق ایران توسط وزارت نفت و شخص وزیر به طور جدی پیگیری شد و خوشبختانه به نتیجه رسید.
نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این سوآپ علاوه‌بر آنکه مانع از کمبود گاز استان‌های شمال شرقی همچون استان گلستان خواهد شد روابط دیپلماتیک ما را با کشورهای همسایه تقویت می‌کند.
وی با تاکید بر اینکه این تفاهم‌نامه به معنای احیای دیپلماسی انرژی است، بیان کرد: راه‌اندازی میادین مشترک با کشور آذربایجان، صادرات ال. پی. جی و... از دیگر مسائلی است که در مورد آن‌ها بحث و اعلام آمادگی شد، بنابراین آینده خوبی برای روابط ایران با کشورهای همسایه می‌بینم.
سنگدوینی با بیان اینکه این سوآپ گازی به نفع ایران است، افزود: این کار علاوه‌بر تامین گاز ایران سبب ارتباط اقتصادی با کشورهای همسایه خواهد شد و از طرفی به نفع ترکمنستان است چراکه گاز خود را صادر کرده در نهایت به نفع آذربایجان است به این دلیل که نیاز کشورشان تامین می‌شود.
به گفته عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، توجه به دیپلماسی انرژی یکی از اولویت‌های مهم از ابتدای آغاز به کار مجلس یازدهم و دولت سیزدهم بود چراکه علاوه‌بر رئیس‌جمهور، رئیس مجلس و اعضای کمیسیون انرژی نسبت به این موضوع اهتمام ویژه داشتند.
انتهای پیام/.
https://naftara.ir/vdcc.4q1a2bqosla82.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما