در سال ۱۴۰۲، بالغ بر ۳ میلیون ۶۰۵ هزار تن کالا به ارزش ۲ میلیارد ۵۰۶ میلیون دلار توسط شرکت‌های دانش‌بنیان صادر گردیده است.
plusresetminus
دانش بنیان های ایران  در راه بازار های جهانی /میزان صادارت و واردات دانش بنیان ها در سال 1402 چقدر بود
به گزارش اختصاصی پایگاه خبری تحلیلی نفت آرا، در این مدت همچنین یک میلیون و ۱۵۸ هزارتن کالا به ارزش ۵ میلیارد و ۱۴۱ میلیون دلار توسط شرکت‌های دانش‌بنیان وارد شد.
از تعداد ۹۷۹۲ شرکت مورد بررسی، یک هزار و ۵۰۴ شرکت به عبارتی ۱۵ درصد در زمینه تجارت خارجی فعالیت داشته اند که از این تعداد یک هزار و ۹ شرکت در زمینه واردات، ۸۴ شرکت در زمینه صادرات و ۴۱۱ شرکت در هر دو زمینه فعالیت داشته‌اند.
حدود ۸۵ درصد از ارزش کالاهای وارداتی شرکت‌های دانش‌بنیان به ۵ کشور عمده شامل چین، امارات متحده عربی، ترکیه، آلمان و هند تعلق دارد.
در خصوص مقاصد عمده کالا‌های صادراتی شرکت‌های دانش‌بنیان در مقابل کشور های چین، عراق، امارات متحده عربی، ترکیه و روسیه ۵ کشور عمده مقصد صادراتی کالاهای شرکت‌های مذکور بوده که درمجموع ۷۵ درصد از کالاهای این شرکت‌ها به این کشورها صادر شد.
بر اساس این گزارش، قیمت هر تن کالای صادراتی ۶۹۵ دلار بوده است و با توجه به میزان متوسط ارزش هر تن کالای صادراتی در کشور که در سال ۱۴۰۲ به میزان ۳۶۲ دلار بوده است، ارزش صادراتی کالاهای دانش‌بنیان حدود ۲ برابر متوسط ارزش کالاهای صادراتی کشور بوده است. 
شرکت‌های دانش‌بنیان در سال ۱۴۰۲ سهم ۲/۶ درصد از وزن و ۵ درصد از ارزش کل صادرات کشور را به خود اختصاص دادند،  مواد پیشرفته و محصولات مبتنی بر فناوری‌های شیمیایی، حدود ۸۰ درصد ارزش صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان را به خود اختصاص داده است.
در جهت تسهیلات ویژه به شرکت‌های دانش‌بنیان ۶۱ درصد از واردات شرکت‌های مذکور در مسیر سبز یا زرد گمرکی قرار گرفته‌اند.
شرکت‌های دانش‌بنیان بر اساس نوع مجوز شامل شرکت‌های نوپا به تعداد ۶۶۵۳، شرکت‌های نوآور ۲۳۰۵ و فناور ۸۳۴ شرکت هستند.
 نفت آرا، در تهیه گزارش عملکرد شرکت‌های دانش‌بنیان، ۹۷۹۲ شرکت مورد بررسی قرار گرفتند و تمامی این شرکت‌ها به عنوان دانش‌بنیان در حوزه‌های مختلف فناوری در معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری ثبت هستند. 
https://naftara.ir/vdcawan6.49nya15kk4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما